КавоГід

КавоГід
  • Американо (Americano) (Кава по-американськи) даний напій отримав свою назву, оскільки був відомим і популярним у Північній Америці. Загалом у світі існує два види даного напою: власне сама американська кава, яка заварюється у фільтровій кавоварці (обсяг якої 220 мілілітрів, температура 80-85) та європейський вид американо чи еспресо з додаванням окропу (обсяг якого 120 мілілітрів, температура 80-90 градусів) ). У першому випадку місткість кофеїну в одній чашці американо буде набагато вищою, ніж у звичайній порції еспресо. У другий випадок місткість кофеїну буде однаковим, проте насиченість (концентрація) його значно знизиться.
  • Арабіка (coffee arabica) – найпоширеніший сорт кави. Ефіопія – вважається батьківщиною арабіки. Кавове дерево може зростати до висоти 3-5 м, росте на висоті приблизно 700-2600 м над рівнем моря. Одна із найсприятливіших температур для дерева від +15 до +25C. Цей вид кави менший урожайний і не так захищений від різних шкідників. Він має вишуканий смак, з приємною кислинкою. Кофеїну в арабіці міститься приблизно 1-1.5%, цукру - близько 8%, олій 18%. Використовується не тільки в різних сумішах, але і як незмішана кава. Відсоток виробництва складає приблизно 75% всього виробництва кави в усьому світі. Рентабельність кави дуже висока.
  • Бариста («людина, яка працює за барною стійкою», всім відома як - бармен) - кавовар, професіонал з приготування кави, людина знає як правильно потрібно приготувати каву (у тому числі із застосуванням мистецтва латте-арт) або кавові напої на її основі та презентабельно подати відвідувачу. Іншими словами, це людина, яка виконує обов'язки бармена, але працює не з коктейлями чи алкоголем, а з кавою чи різними кавовими напоями. По суті бариста можна сміливо назвати — кавовим сомельє.
  • Гейзерна кавоварка складається з кавового фільтра, нижньої ємності (резервуар) для води та верхньої частини для збирання напою. Холодна вода заливається в нижню ємність, поверх встановлюється фільтр із розмеленою кавою і, нарешті, кріпиться верхня ємність. В основному, низ та верх кавоварки скріплюється різьбовим утримувачем. Вода в нижній ємності розігрівається до кипіння і потім піднімається у верхню ємність, проходячи через фільтр з кавою.
  • Демітас - спеціальна чашка кави, для пиття еспресо, об'ємом 60-80 мілілітрів. В основному виготовляється така чашечка з фарфору товстостінного, також демітас може бути виготовлена з нержавіючої сталі, скла або кераміки. Мабуть основна функція демітас - якомога довше утримати тепло самого напою, так як охолоджена кава еспресо значно втрачає свої смакові якості.
  • Капучино - напій з додаванням молока і смачної молочної пінки, капучино вважається напоєм італійського походження, який подається в спочатку прогріту порцелянову чашку, вона довше зберігає тепло, ніж скляна або паперова. Італійці переважно п'ють капучино за сніданком. Напій капучино отримав велику популярність та поширення по всьому світу.
  • Кава - напій, який виготовляється з правильно обсмажених зерен кавового дерева. Містить кофеїн, який у свою чергу надає стимулюючу дію на організм людини.
  • Кавоварка - спеціальний пристрій для приготування кави без необхідності окремо кип'ятити воду. З не повністю автоматичних кавоварок у продажу представлені два типи:

Рожкові та Крапельні

  • Кавоварка ріжкового типу в основному призначається для приготування капучіно або кави-еспресо на основі стандартної методики з використанням ріжка (тримача фільтра). Ріжок часто заповнюється меленою кавою - вручну. Коли натискається кнопка «пуск», з цього моменту починається процес приготування (заварювання) кави. Повторним натисканням кнопки приготування кави припиняється. Очищення ріжка робиться вручну.
  • Кофеїн - (Пурін No 7) алкалоїд - міститься в таких деревах і рослинах, як кавове дерево, чай (кофеїн який міститься в чаї або екстрагований з нього, дуже часто називають теїн), чай мате (його часом називають матеїн), кола, гуарана , та деяких інших рослин. Також кофеїн виробляється штучно (синтетично). Міститься в різних коктейлях та напоях, у незначних дозуваннях надає позитивний стимулюючий вплив на нервову систему. Якщо застосовувати у великих дозах, то викликає ослаблення.
  • Крема - хороша пінка, яку фахівці називають "крема" - один із показників якості кави. Пінка на правильно приготовленій каві повинна бути однорідною, рівною, щільною і мати красивий золотисто-горіховий відтінок. Хоча колір крему може змінюватись в залежності від співвідношення арабіки та робусти в кавовій суміші. Товщина крему має бути не менше 2 мм (в ідеалі від 2 до 4 мм). Також вона має триматися якнайдовше. Крема на хорошому еспресо не відкривається дірочками в центрі, тримається більше хвилини і після того, як кава була випита, залишає після себе обідок на стінці чашки.
  • Латте ("кава з молоком") - напій, що складається з еспресо і молока, родом з Італії. Цей напій часто плутають із латте макіато. Різниця полягає в тому, що для стандартного латте – молоко наливається в каву, а в латті макіато – все навпаки, і так, напій, виходить у три шари: шар молока, шар еспресо та фінальний шар спіненого молока. Кава латте дає більш насичений смак кави, у латте макіато – більше відчувається смак молока. Стандартний латте зовні чимось нагадує всім відомий капучино, але відрізняється від нього пропорціями кави та молока.
  • Кава латте макіато «заплямоване молоко» — гарячий напій, рецепт приготування якого полягає в тому, що каво-еспресо, що готується методом вливання в молоко, в пропорції приблизно 3:1. Італійське macchia позначає маленьку плямку кави, яка залишається на поверхні молочної піни. Від латте і капучино відрізняється тим, що еспресо наливається в молоко, а не навпаки; великою кількістю молока; і такою ж кількістю піни по відношенню просто до молока; тим, що молоко та кава зазвичай лежать рівними шарами, не змішуючись.
  • Латте арт - це особливий метод вливання збитого молока в еспресо, внаслідок чого на поверхні кави створюються різні візерунки. Красивий візерунок можна створити шляхом звичайного малювання на верхньому шарі піни, малювати можна наприклад зубочисткою, соломинкою або іншим гострим предметом. Сам по собі латте арт складний через необхідність чіткого дотримання пропорцій кави та молока. Цим справді унікальним мистецтвом можуть займатися лише справжні професійні баристи.
  • Ліберика - третій за кількістю та значимістю сорт кави у світі (після арабіки та робусти). Має слабкий вміст кофеїну, сильний аромат і ненасичений слабкий смак. Ліберика не призначений для експорту, переважно використовується в регіонах свого зростання. Ліберіка - кавове дерево заввишки близько 10 метрів, що росте в Африці, Індонезії на Шрі-Ланці, Філіппінах та інших країнах. Даний сорт кави має низький урожай, високу примхливість і стійкість до різних захворювань кавових дерев, крім такого захворювання як - іржовий грибок.
  • Лунго - напій який готується так само як і еспресо - за допомогою еспресо-машини, але зі значною кількістю води (приблизно вдвічі більше), внаслідок чого виходить "розтягнута" кава еспресо - лунго. З Італійської - позначення "лунго" перекладається як "довгий". Заварювання звичайного еспресо займає приблизно 25-30 секунд, яке обсяг становить близько 30 мілілітрів, тоді як заварювання лунго може тривати близько хвилини, яке обсяг може становити 60-70 мл. Не варто плутати каву лунго з американо, який є стандартним еспресо, але з додаванням окропу або, при приготуванні іншим способом, - гарячу воду, в яку вливають еспресо. При приготуванні цього напою вся вода проходить через розмелену каву, а обсяг цього напою зазвичай менше, ніж обсяг американо.
  • Миттєва пара - дає можливість готувати напій каппучино відразу після приготування завдяки присутності ще одного бойлера.
  • Панарелло – механічний каппучинатор. Якщо Ви хочете збити пінку, потрібно переключити каву-машину в режим, який генерує пару, заповнити невелику ємність молоком і підвести під капучинатор. Pannarello - являє собою новий сильний інжектор з металу (сталь) і три окремих канали пароприладників дозволяють збивати молоко в красиву, пишну і густу пінку для капучіно.
  • Темпер (англ. tamper) - невеликий шматок спеціально оформленого та обробленого металу, у гіршому випадку пластику, який застосовується в процесі заварювання еспресо. Темпер використовується для трамбування меленої кави в порту фільтр кавоварки. Темпер є обов'язковим атрибутом будь-якого бариста. Одними з найкращих прийнято вважати темпери ручної роботи.
  • Еспресо (італ. espresso) - кавовий напій, який готується шляхом пропускання гарячої (приблизно 90 C) і води, що знаходиться під сильним тиском, через фільтр з ароматною меленою кавою.
  • Еспресо комбайн (напівавтомат) – кава машина ріжкового типу зі своєю вбудованою кавомолкою.
  • Чалд – мелена кава спресована в таблетку. Використовується в різних спеціальних кавоварках ріжкового типу (чалдових), що полегшує процес усунення з ріжка відходів.
  • Rapid Steam (рапід стім) – торгова марка. Цим терміном відзначається наявність в автоматичній кавомашині або кавоварці-еспресо другого нагрівального контуру, саме він забезпечує швидку подачу пари для збивання молока. Сама структура нагрівального контуру складається з ТЕНу та парового каналу, нагріта вода з бойлера надходить у цей контур, де відбувається фінальне нагрівання до 100-120 C. Для того щоб посилити тиск пари часто застосовують підкачування електричною помпою, яка працює набагато слабше, ніж при утворенні тиску для екстракції еспресо водою. Звичайним тиском пари для отримання смачної якісної молочної піни прийнято вважати 1,5 бар.
  • Touch Screen (точ скрін) – сенсорний екран, який керується електронікою.
  • Touch Lift (тач ліфт) – ручне регулювання висоти основи, на якій стоять чашки.