Дія кави на організм людини

Дія кави на організм людини

У такому важливому питанні як впливає кава на організм людини, нам допоможе фармакологія – наука про зв'язок різних хімічних сполук з живими організмами. Історія фармакології така ж тривала, як і історія людства. Протягом тисяч років пошук, виготовлення та застосування різних лікарських препаратів (в основному рослинного походження) здійснювалися емпірично.

У ІХ ст. араби затіяли спробу стандартизації і систематизації препаратів, що використовувалися на той час, в особливих книгах, які трохи пізніше отримають назву «фармакопея». У Європі першу надруковану книгу фармакопею було видано в Італії. Потім ці книги з'явилися в Англії (XVII ст.), США (XIX ст.), Франції (XVII ст.). А тут і ми зі своєю невеликою кавовою фармакопеєю.

Загальні особливості психостимуляторів щодо дії на організм людини такі: вони значно підвищують – настрій, розумову та фізичну працездатність, сприйняття різних зовнішніх подразнень, психомоторну активність; вони зменшують – потреба уві сні та почуття втоми.

У кофеїну сильно виражена пряма збуджуюча дія на кору головного мозку. Кофеїн стимулює впливає на психічну діяльність, значно покращує фізичну та розумову працездатність, покращує рухову активність, скорочує час реакцій. Після його прийому відчувається приплив сил, тимчасово усуваються чи зменшуються втома та сонливість. Даний алкалоїд всмоктується в кров досить швидко, і приблизно через 15-20 хв. настає їхня дія. Результат цього процесу залежить від дозування прийнятого кофеїну та типу нервової системи людини (індивідуально). Якщо приймати кофеїн у невеликих дозах, то у нього переважає стимулюючу дію, якщо дозування великі – пригнічує. Як можна визначити розмір дози кофеїну? Відповідь дуже проста - "індивідуально", дуже багато факторів та обставин має значення, наприклад такі, як - час доби, соматичний стан, психоемоційний стан та багато іншого. Більш розгорнуто можна сказати, що для ослабленої нервової системи (меланхоліки та холерики) дози менші, а для сильної (флегматики та сангвініки) – більше.

Кофеїн має значний вплив на серцево-судинну систему, він розширює судини серця, що у результаті призводить до поліпшення харчування серцевого м'яза. Також потрібно розуміти, що у великих дозах кофеїн може викликати такі симптоми як тахікардію або, рідше, аритмію.

Залежність артеріального тиску при прийнятті кофеїну зазвичай така - якщо початковий тиск нормальний, кофеїн не змінює або трохи підвищує його. Якщо цей препарат введений на тлі низького артеріального тиску, він нормалізується.

Кофеїн виявляє вплив і діяльність скелетної мускулатури. Під впливом цього алкалоїду скорочення м'язів людини стають сильнішими, темп скорочення помітно зростає. Це головним чином зумовлено збуджуючою дією кофеїну на кору головного мозку.

Вживають кофеїн для стимуляції (збудження) психічної діяльності, при втомі, гіпотензії, мігрені. Кофеїн призначають при певних розладах центральної нервової системи, зокрема при неврозах, а також при фізичній та розумовій стомленості, при порушенні кровообігу, занепаді серцевої діяльності та дихання внаслідок отруєння деякими наркотичними речовинами, а також профілактично при деяких інфекційних захворюваннях. Пийте каву – будете щасливі та здорові!